Zmianę pór roku i klimatu odczuwamy nie tylko my- ludzie ale przede wszystkim zwierzęta. Wiosna i lato dają im bujną zieleń, lepsze warunki do życia, łatwo znajdują pożywienie. Zima to jednak znacznie cięższy czas. Produkcja filmów przyrodniczych jest nieoceniona w przybliżeniu nam natury zwierząt i ich życia zimą. Warto zagłębić się w ten temat, poczytać, obejrzeć kilka filmów. Dzięki temu dowiecie się jak pomóc zwierzętom zimą czy jakie są ich charakterystyczne zimowe zachowania. Zarówno na małych wsiach jak i w dużych miastach żyją zwierzęta, które potrzebują pomocy człowieka, szczególnie zimą. Warto im pomóc. Jednak wokół niektórych zwierząt krąży wiele mitów i mimo, że myślimy, że im pomagamy to tak na prawdę bardzo im szkodzimy. Poniżej kilka przykładów zachowań zwierząt zimą oraz jak możemy im pomóc.

Sen zimowy, hibernacja, diapauza

Na pewno słyszeliście o śnie zimowym zwierząt. Powstało nawet kilka powiedzeń z tym związanych. Kto nie zna piosenki z zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”! Wywodzi się ona właśnie z tego, że to między innymi niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Jednak zanim o zwierzętach, powiedzmy sobie czym właściwie jest sen zimowy.
Sen zimowy to stan organizmu, w którym zwierzę zapada w płytki sen. Spowolniają się procesy życiowe, spada temperatura ciała. Taki sen może trwać od kilku tygodni do nawet 6-7 miesięcy! Jednak zanim zwierzę zapadnie w sen zimowy musi się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musi nagromadzić odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, zrobić zapasy pokarmu i…znaleźć odpowiednie miejsce do snu. Takim miejscem są jaskinie, nory.
Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?

  • Niedźwiedzie
  • Jenoty
  • Borsuki

Niektóre zwierzęta na zimę hibernują. Czym jest hibernacja? Podczas hibernacji drastycznie spada praca serca. Ilość uderzeń jest kilkadziesiąt razy mniejsza. Spowalnia się metabolizm, masa ciała spada nawet do 50 procent masy wyjściowej. To głębszy stan uśpienia niż sen zimowy.
W hibernacje wpadają:

  • Nietoperze
  • Świstaki
  • Jeże
  • Chomiki europejskie

Ostatnim typem zmiany aktywności zwierząt podczas zimy jest diapauza. To rodzaj letargu. Zapadają w niego bezkręgowce, przede wszystkim owady. Jest to okres całkowitego zahamowania czynności życiowych.

Podczas zimy najlepiej nie wchodzić do jaskiń, nor, dużych szczelin.
Możemy tam spotkać niektóre zwierzęta!

Pomóż przetrwać zimę!

Możemy pomoc zwierzętom przetrwać zimę. Mrozy osiągają czasem nawet -30 stopni. Poza tym znacznie ciężej niż latem zwierzętom znaleźć pożywienie. Chodzi tu zarówno o psy czy koty jak i dzikie zwierzęta. Co możemy zrobić?

Schroniska dla zwierząt z chęcią przyjmą każda formę pomy i to zawsze. Jednak zima jest szczególnie trudnym czasem. Znajdź najbliższe schronisko i zapytaj czego potrzebują. Zazwyczaj najbardziej przydają się stare koce, poduszki. Coś co za ciepło zwierzakom.

Bardzo dobrym pomysłem jest też zamontowanie karmnika dla ptaków. To bardzo popularna a jakże potrzeba forma pomocy zwierzakom w zimie. Już w podstawówce dzieciaki uczą się w ten sposób pomagać ptakom. Nie trzeba kupować specjalnych karmników. Wystarczy zbić ze sobą kilka desek i powiesić na drzewie. Ważniejsze jednak co będziemy dawać ptakom do jedzenia. Niestety powstało dużo mitów, które nadal żyją i niestety są stosowane. najpopularniejszym jest to, żeby ptaki pokarmiać chlebem. Nic bardziej mylnego! Dla dobra zdrowia i życia ptaków nie możemy podawać im chleba. Najlepiej sprawdza się mieszanki zbóż i nasion, słonecznik, świeże i suszone owoce, orzechy i oczywiście słonina.

Jeśli jesteśmy przy temacie dokarmiania ptaków warto wspomnieć również o ptakach wodnych. Bardzo często nasze spacery z dziećmi do parków kończą się radosnym dokarmianiem ptaków wodnych, kaczek czy łabędzi. Jednak warto wcześniej poczytać co można im podawać i jak to robić.
Co podawać ptakom wodnym?

Otręby, kukurydza, płatki owsiane, owies, jarzyny ugotowane bez soli.

Po innym pokarmie ptaki ciężko chorują. Często to choroby związane z układem pokarmowym i różne zwyrodnienia. Jeśli już dokarmiamy róbmy to odpowiedzialnie!

Zwierzęta leśne

A co ze zwierzakami w lesie? Żyje przecież wiele zwierząt, które nie zapadają w sen ani nie hibernują tylko musza radzić sobie podczas zimy. Im również możemy pomoc choć one mają zorganizowaną pomoc od leśników. Sarny, jelenie czy zające stołują się w paśnikach. Tak znajduje się dla nich odpowiednie pożywienie: siano, kapusta, marchew, ziarno.

Pomóżmy zwierzętom w zimę. Wystarczy ziarno lub słonina na naszych balkonach. Dużo da również dokarmianie ich odpowiedzialnie. Produkcja filmów przyrodniczych nie raz pokazuje piękno lasów zimą. Możemy przyczynić się żeby oprócz tych pięknych widoków ośnieżonych drzew było również zdrowo i bezpiecznie dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *