Psy
Niebawem lato zacznie się na dobre, a co za tym idzie- słońce i upały. Wielu z nas na to właśnie czeka. W końcu skoro lato to wakacje, podróże, leżakowanie na plaży, odpoczynek nad jeziorem, przyjemne słońce w ciągu dnia. Po długiej zimie taka pogoda jest wręcz wyczekiwana. Nie możemy jednak zapomnieć o naszych zwierzakach. Ich stan zdrowia i to jak zniosą upały w bardzo dużej mierze zależy właśnie od nas. A niestety w taką pogodę łatwo o sytuacje zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Bardzo dużo się mówi się, o zachowaniu szczególnej rozwagi i ostrożności podczas letnich upałów, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze. Spot telewizyjny, kampania społecznościowa, wypowiedzi lekarzy- wszystkie te środki przekazu aż huczą w okresie letnim o tym, jak niebezpieczne może być słońce i jak należy się przed nim chronić. Jednak nie tylko osoby starsze czy dzieci bardziej narażone są na upał. Często zapominamy o zwierzętach, które również zupełnie inaczej niż My odczuwają i przechodzą lato.

Niestety nadal dużym problemem jest bezmyślne zostawienie (najczęściej psów) w samochodach lub przywiązanych gdzieś w obrębie sklepu. Samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się niewyobrażalnie szybko. Mimo tego zdarza się, że zostawiamy zwierzęta w samochodach, a sami idziemy na „szybkie zakupy”. Niekiedy te zakupy przechodzą w długie krążenie po sklepach, niekiedy faktycznie nie ma nas pół godziny. Jednak nawet tyle zupełnie wystarczy żeby zwierzę dotkliwie odczuło skutki naszej bezmyślności. Tak samo dzieje się kiedy przywiążemy psiaka w nieodpowiednim miejscu, a sami pójdziemy do sklepu, do urzędu czy do lekarza. Słońce wędruje, i zmienia swoje położenie i tam gdzie był cień za kilka minut może być upalne słońce . W związku z tym pozostawienie na przysłowiowa „chwilę” psa przed sklepem nie jest dobrym pomysłem. Ograniczona odległość, w obrębie której może się poruszać ze względu na smycz nie pozwoli schronić mu się w cieniu.

Ponadto trzeba pamiętać, że nawet jeśli upały spędzamy z psem w domu lub w zacienionym miejscu bezwzględnie trzeba zadbać o stały dostęp dla psa do świeżej, chłodnej wody. To bardzo ważne! W miarę możliwości na pewno spodoba się psu również zraszanie wodą. Taka ochłoda jest zbawienna dla psa. Tym bardziej, że przez gęsta sierść zupełnie inaczej odczuwa ciepło niż ludzie.

Pamiętajcie!
Jeśli zauważycie zwierzę zamknięte w upał w samochodzie należy to jak najszybciej zgłosić!
Jeśli zauważycie, że zwierzę podczas upału ciężko dyszy, a wręcz słania się na łapach należy jak najszybciej udać się do lekarza!
Powstała niejedna kampania społecznościowa czy spot telewizyjny na ten temat.