Fascynujące, dzikie lwy, hipopotamy, gazele, antylopy, słonie… Długo można by wymieniać zwierzęta sawanny, czyli afrykańskiej formacji trawiastej strefy międzyzwrotnikowej o gorącym klimacie. Zwierzęta sawanny możemy podziwiać przede wszystkim w filmach przyrodniczych i w zoo, z których największe w Polsce znajduje się we Wrocławiu. Dla największych zapaleńców są egzotyczne wycieczki do Afryki na „safari” na sawannie, polegające na podziwianiu tej niezwykłej fauny z samochodów z otwartym dachem.

Dzieci mają szczególnie ochotę zobaczyć zwierzęta sawanny w filmach przyrodniczych i w zoo. To ostatnie będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem. Tu z bezpiecznej odległości moa one podziwiać zwierzęta sawanny na wybiegach, imitujących naturalne środowisko. No ale po to jest zoo – do rozrodu zagrożonych gatunków fauny w sztucznych warunkach. W Polsce najlepiej wybrać się do wrocławskiego zoo, które jest największe i najstarsze w kraju. Bookując online bilety do ogrodu zoologicznego, zajrzyj na pozycjonowanie stron.

Najlepsze podejście to zapewnienie dzieciom możliwości obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku, czyli w Afryce. Jest to jednak kosztowna, a także dość niebezpieczna impreza ze względu na choroby tropikalne i niebezpieczeństwo zaatakowania samochodu na „safari” przez rozwścieczonego lwa lub słonia.

Dzieciom trzeba od najmłodszych lat uświadamiać, że to groźne, dzikie zwierzęta, a nie sympatyczny tygrysek, który „gdyby nie był na obrazku, to by cię zjadł, głuptasku”.

Najlepsze widoki zafascynują każdego, nawet dorosłych, którzy na co dzień mają niewielki kontakt ze zwierzętami! W Afryce na sawannie można spotkać mniejszości biologiczne i ich siedliska, większość tych zwierząt jest pod ochroną, a nawet jest zagrożona wyginięciem ze względu na kłusownictwo miejscowej ludności.

Nawet jeżeli nie wybieramy się na safari lub do ogrodu zoologicznego, możemy zawsze obejrzeć fascynujące filmy przyrodnicze. Pokazują one przykładowo życie słoni, ich drogę do wodopoju i walkę z innymi niebezpiecznymi gatunkami jak lwy i węże. Równie wspaniały jest widok galopujących antylop, czy pływających w dzikich rzekach hipopotamów. I jeszcze król zwierząt, czyli lew. Możemy oglądać zarówno ich brutalne polowania na inne gatunki, jak i opiekę nad potomstwem. Stado lwów w naturalnym środowisku to coś wspaniałego, w zoo tego nie zobaczymy…

Podsumowując, mamy bardzo wiele możliwości na poznanie zwierząt sawanny, nawet nie wyjeżdżając z kraju. Pokazujmy chętnie te fascynujące zwierzęta naszym dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *