Behawioryzm to bardzo interesująca dziedzina. Wiele osób próbowało rozpocząć pracę jako behawiorysta, ale przy pierwszych „lekkich trudnościach” porzucali próby, nim nawet rozpoczęli poznawanie wyzwań jakie są przed nimi. Praca behawiorysty może być bardzo wymagająca i to nie wszystko! Praca ta jest również skomplikowana, czasami frustrująca i trudna do opanowania. A to dlatego, że zajmuje się zwierzęcym umysłem, który nam, ludziom, bardzo trudno jest w ogóle zrozumieć.

Dla wielu osób, którzy nie rozumieją ciężaru i ilości pracy jaką należy wykonać może wydawać się ten zawód mało skomplikowany. Tak jak w przypadku zajęć, gdzie odnaleźliśmy swoje powołanie, praca również wydaje się w dużym stopniu „oczywista”, gdzie tylko brakuje dużej wiedzy i doświadczenia.

Popularna dziedzina, ale bez dużej ilości ekspertów

Behawiorysta zajmuje się badaniem zachowań i nauką zwierząt. Można określić go mianem psiego psychologa, gdzie istotnym elementem charakteru takiej osoby powinna być wysoka empatia do zwierząt. Również ogromną rolę odgrywa wiedza jak środowisko wpływa na zachowanie, tak samo jak zachowanie właścicieli wpływa na naukę wielu elementów, które mogą przeszkadzać.

Czemu jest tak dużo książek o behawiorystce zwierząt, a tak mało ekspertów zajmujących się tym?

Na rynku istnieje ogromny wybór książek o wychowywaniu zwierząt oraz o tym jak je szkolić i uczyć. Pozwala to zaciągnąć odrobinę podstawowej wiedzy o zagadnieniu i wyzwaniach jakie stoją, czy to dla właścicieli zwierząt, czy osób, które chcą podjąć wyzwanie i zostać psim psychologiem.

Książki dostarczają tylko podstawową wiedzę oraz kilka porad, często różnice między książkami są zerowe pod względem wartości merytorycznych. Tak zwykle kupuje się książki „dla autora”, który lepiej sprzedaje, niż to jaką wiedzę i umiejętność chce przekazać.

Napisanie książki w dzisiejszych czasach nie jest tak trudne, a z powodu łatwego dostępu do narzędzi promocyjnych można sprzedać każdy typ książki. Wydawcy nie są już tak restrykcyjni pod względem jakości, gdyż koszty wydruku są o wiele tańsze niż kiedyś. Nadanie ISBN również jest proste, a książki nie muszą mieć postaci papierowej, mogą być to ebooki.

Dlaczego więc jest tak mało ekspertów zajmujących się behawiorystce?

Duża część osób piszących książki o tresurze zwierząt, powiela schemat i informacje uzyskane wcześniej, dopisując swoje uwagi stąd nie muszą posiadać wiedzy z pierwszej ręki.

Wielu autorów książek, która zajmuje się tresurą psów, traktuje publikacje tylko jako formę promocji i budowania wizerunku, gdyż 3/4 pracy behawiorysty to knowhow w jaki sposób pracują, tresują oraz ich niepowtarzalny styl pracy, czy dobór wyposażenia. W książkach zawiera się elementy wspólne, często nie poruszające trudniejszych zagadnień.

A inny powód, dlaczego tak mało jest ekspertów w tej dziedzinie?

Praca jest wymagająca niczym psycholog, ale pacjentami są zwierzęta, ale z presją tworzoną przez właścicieli ich. Również praca nie zawsze idzie z dobrymi zarobkami pomimo wymaganej wiedzy i umiejętności. Wiele osób wybierze łatwiejsze zawody.

Zobacz psie przedszkole bytom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *