Wybór na rynku wszelkiej karm jest ogromny, które są różne, z jednej strony pod względem cenowym, a z drugiej (ważniejszej) składem. Choć z czasem posiadacze zwierząt zwracają uwagę na „etykiety” karm, tak przez długi czas, wiele osób nie jest świadomych, że kupując „tanią” karmę mogą szkodzić zwierzakowi. Pomimo dostępności karm specjalistycznych pod konkretne rasy, to ciągle dużą popularnością cieszy się jedzenie „ekonomiczne”, które jest dostępne niemalże w każdym sklepie.

Dobór karmy powinno wybierać się na podstawie kilku czynników:

  1. Grupa wiekowa – wiek psa to podstawowe kryterium podziału karm. Różne grupy wiekowe różnią się składem i dostarczaniem odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Szczeniaki posiadają inne potrzeby ze względu na etap wzrostu.
  2. Ze względu na choroby – wiele ras cierpi na schorzenia genetyczne, które dotyka bardzo często psy rasowe, a przez to wymagania względem karmy są bardzo doprecyzowane. Również wszelkiej maści alergie, schorzenia, czy nawet otyłość.
  3. Ze względu na rasę – psy ze względu na swoje gabaryty mają różne zapotrzebowania energetyczne, co wiąże się również z wiekiem. Dla psów bardzo aktywnych istnieją karmy wzbogacone w kalorie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu karmy?

Duża ilość producentów powoduje, że dostępny asortyment jest szeroki i każdy stara się przekonać opakowaniem do wyboru właśnie „tej”. Wybór odpowiedniej karmy to bardzo istotna czynność, wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie. Dobór karmy poza w/w punktami opiera się na składzie, który ma ogromne znaczenie. Umiejętność czytania etykiety nie jest trudna, bardzo często wystarczy zobaczyć pierwsze 3 pozycje na liście by wiedzieć, czy karma jest cokolwiek warta.

Wielu producentów produkuje „tanie” karmy, ale problem również występuje w tych „z wyższej półki”, gdzie głównym składnikiem są zboża i dużą ilość węglowodanów. Jeśli pierwsze na liście są te dwa elementy należy wybrać inną karmę.

Zboża są najtańszym surowcem do produkcji karm, ale to one są czynnikami alergicznymi i mogą powodować otyłość u psa, a w najgorszym razie problemy z wątrobą czy nerkami. A to powoduje konieczność regularnych wizyt u weterynarza. To tak jak człowiek całą dietę oparłby na chipsach i fastfoodach.

Jaka Karma Dla Psa ? » Ranczo Wszystko Dla Zwierząt

Dobra karma zawiera:

  • mięso, w ilości min. 50%. Mięso jest bogate w składniki odżywcze, które są niezbędne dla rozwoju i utrzymania zdrowia,
  • tłuszcze – oleje zwierzęce lub pochodzenia roślinego, które są źródłem wielonasyconego kwasu tłuszczowego omga-3 i -6, niezbędnego np. dla prawidłowego rozwoju szczeniaków,
  • warzywa lub owoce – bardziej ma to charakter urozmaicenia diety.

Pojęcia na etykietach, które jest również dobrze znać:

  • Kompletny – karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, z wyjątkiem wody.
  • Komplementarna – stosowana w przypadku smakołyków oraz uzupełniającego, a to oznacza, że taka żywność nie może być stosowana jako główna.

Nie podamy listy producentów najgorszych karm, które należałoby unikać, gdyż skład poszczególnych producentów mogą ulec zmianie. Stąd istotne jest czytanie etykiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *