Obcowanie z końmi staje coraz bardziej popularne. I dobrze! Wrażliwość na zwierzęta i przebywanie z nimi uczy empatii, budowania więzi i odpowiedzialności, otwiera, angażuje. Nic dziwnego, że bardzo skuteczne terapie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych odbywają się właśnie z udziałem zwierząt. Zaraz obok dogoterapii (z udziałem psów) najpopularniejsza jest hipoterapia (z udziałem koni). Konie to zwierzęta, które mają nieoceniony wpływ na ludzi, a spotkania rehabilitacyjne z nimi szybko przynoszą wspaniałe skutki!

Oczywiście istnieje wiele ras koni. Najogólniej można je podzielić na:
-konie gorącokrwiste
-konie zimnokrwiste
-małe konie i kuce
-dzikie konie

Każda z nich wyróżnia ogromnie wiele odmian. Jedno jednak łączy je wszystkie- konie to wspaniałe, dostojne i bardzo emocjonalne zwierzęta. Powstaje coraz więcej szkół i stadnin gdzie można zobaczyć, pogłaskać czy pojeździć na koniu. Zapewniam, że kto raz spróbuje ten będzie wracał! Jazdy uczą instruktorzy. Można również znaleźć film instruktażowy jeszcze zanim osobiście odwiedzisz stadninę i samemu ocenisz trudność nauki jazdy. Jednak mimo wszystko osobisty kontakt, choćby dotyk z końmi jest zbawienny i wyzwala wiele emocji.

Z biegiem czasu zobaczysz, że nawet samo czyszczenie koni, ubieranie, karmienie jest świetną zabawą, uspokaja i mocno angażuje. Zarówno pełno i niepełnosprawni dzieci i dorośli na pewno odnajdą przy koniach pasję i spokój. Warto poszukać w Internecie najbliższej stadniny i chociaż spróbować. Na pewno nie jeden film instruktażowy czy promocyjny odpowie na wiele pytań i wątpliwości przed wizyta w staninie. Jednak warto próbować.