Czy to uśmiech delfina, czy parskanie śmiechem konia na pełną gębę, czy trzymanie orzeszka laskowego w łapkach przez wiewiórkę, czy polewanie się słonia wodą z trąby – wszystkie te zachowania śmiesznych zwierząt mają jedną wspólną cechę – potrafią rozbawić dzieci do łez. Co dyktuje zwierzętom takie zabawne zachowania? Czy też mają one poczucie humoru, podobnie jak dzieci?

Śmieszne zwierzęta, które rozbawiają dzieci. Co sprawia, że zachowanie zwierzęcia wydaje nam się śmieszne? Albo co rozbawia same zwierzaki? Dlaczego dzieciom tak podoba się świat śmiesznych zwierząt?

Śmieszne zwierzęta to świetny sposób na rozbawienie dzieci. Sami obserwujemy śmiejące się zwierzaki, a one słyszą nasze śmiech i od razu też się wesoło robi! Jak jest naprawdę? Co sprawia, że zachowanie zwierzaka wydaje nam się śmieszne? Albo co rozbawia samego zwierza? Dlaczego zwierzaki też się śmieją? Na takie pytania odpowie Ci behawiorysta od zwierząt, zobacz psie przedszkole Ruda Śląska.

Jeśli śmieszne zwierzęta rozbawiają dzieci, to czego właściwie chcemy od nich? Pragniemy, żeby były łagodne i pokazywały się naturalnie w swoim środowisku. A może tak po prostu chcą? Jak wiadomo, dobrze przystosowanymi do świata mogą być tylko te zwierzaki, które mają unikalną cechę – potrafią się pięknie uśmiechać!

Odpowiedzi na powyższe pytania nie zawsze są proste z naukowego punktu widzenia. To, co wydaje nam się śmiechem zwierzaka, może być tylko skurczem czy ułożeniem mięśni jego pyska w odpowiedzi na przekazany bodziec. Śmiejąc się, np. hiena czy lisek fennek kieruje się instynktem, który ma zapisany w genach. Nieświadomi ludzie, a zwłaszcza dzieci o dbierają to jako uśmiech, np. w nagrodę za ich dobroć dla zwierząt czy okazane im zainteresowanie.

Gdzie najlepiej obserwować śmiejące się zwierzęta? Jeżeli nie mamy czasu ani funduszy, dobrą opcją będzie włączenie dzieciom filmów przyrodniczych na DVD. Jeżeli mamy trochę czasu, wybierzmy się na wieś poobserwować konie. Innym rozwiązaniem jest wycieczka do ogrodu zoologicznego, np. we we Wrocławiu, które jest największe i najstarsze w Polsce. Spotkamy tam i pokażemy dzieciom sympatyczne, uśmiechnięte niedźwiadki czy małpki. Możemy wybrać się także do fokarium lub delfinarium, gdy będziemy w lecie nad morzem. Delfiny to specjaliści od uśmiechów, często są tam organizowane specjalne pokazy ich wyczynów.

Podsumowując, śmieszne zwierzęta możemy znaleźć wszędzie – w domu, wiejskiej zagrodzie czy ogrodzie zoologicznym. To od nas zależy, które z nich pokażemy dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *