Nadwaga u zwierząt jest bardzo częstym problemem. W wielu przypadkach wynika to z „rozpieszczania”, czy nawet zaniedbania poprawnej opieki nad psem, czy kotem. Pomimo występowania wielu ras z tendencjami do przybierania na wadze, czy nawet zabiegi medyczne, które mogą wpłynąć.

Otyłość u zwierząt – jakie ryzyko wiąże się z nadwagą?

Lista chorób, jakie występują, przy nadwadze, tak jak w przypadku ludzi, nie jest krótka. Najczęstsze problemy:

 • cukrzyca,
 • nowotwory,
 • choroby wątroby i stawów,
 • problemy z sercem.

Jak ocenić nadwagę u psa? Test żeber.

Sprawdzoną metodą jest sprawdzanie widoczności żeber. W przypadku niewidocznych żeber, ale łatwy sposób „wymacania” świadczy o braku problemu (lub dużego problemu) z wagą. Kiedy żeber nie można wymacać pies cierpi na nadwagę, również w przypadku widoczności żeber na pierwszy rzut oka może wiązać się z niedowagą.

Niedowaga jest również istotnym problemem, który znacząco wpływa na zdrowie czworonoga i również powinno zaniedbywać się zdrowia.

Psy, które najczęściej nabierają dodatkowych kilogramów, to:

 • Labrador,
 • Cavalier,
 • Cocker Spaniel,
 • Beagle.

Każda rasa, czy to rasowy, czy kundelek może mieć tendencje do nabierania na wadze. Z jednej strony może być to czynnik genetyczny, płeć. Również kastracja bardzo często wpływa na przybieranie na wadze, z powodu zaburzenia hormonalnego.

W większości przypadków nadwagę powodują opiekunowie, kupując karmę o niskiej jakości należy zadać sobie pytanie „jaka karma dla psa?„, gdyż istotna jest wiedza, co podaje się do zjedzenia. Pies zje wszystko, bardzo często prosić będzie również o jedzenie, nie z powodu głodu, ale z chęci zwrócenia na siebie uwagę. Jest to problem behawioralny, bardzo często spowodowany zaniedbaniem na początkowym etapie rozwoju.

Od czego należy zacząć?

Od zmiany przyzwyczajeń właściciela, gdyż to jest największą przeszkodą w procesie odchudzania psa. A odpowiednie zaplanowanie i wdrożenie pozwala na osiągnięcie optymalnej wagi już od kilku do kilkunastu tygodni. Podobnie jak u ludzi może pojawić się efekt jo-jo, ale z powodu właśnie słabości właściciela.

Krok 1: dieta i ruch

Tu zachęcamy do zapoznania się nad przeczytaniem:

Wybór karmy – czego unikać? – Cudne Zwierzaki – wszystko dla pupili

Fundamentalną rolę odgrywa pełnowartościowa karma, jak również w odpowiedniej ilości. Tu odchudzanie psa nie powinno odbyć się kosztem wagi narządów wewnętrznych i kości, ale tylko utracie tkanki tłuszczowej. Odpowiednia dieta wlicza kalorie również z przysmaków i smakołyków dawanych między posiłkami.

Kiedy czworonożny przyjaciel, źle reaguje na zmniejszenie ilości karmy, to dobrym pomysłem jest dodanie zblednowanych warzyw, w celu wzbogacenia smaku oraz zwiększenia uczucia sytości. Warzywa i otręby dostarczają dodatkowo wartościowych mikroelementów, tworząc zdrowe i pełnowartościowe dania, a jednocześnie niskokaloryczne.

Co składa się na dietę:

 • powinna być niskokaloryczna i stymulująca utratę tkanki tłuszczowej,
 • zwiększona ilość biała, w celu ochrony beztłuszczowej masy ciała,
 • zróżnicowana i sycąca,
 • rozdzielenie posiłków na częstsze, ale mniejsze.

Ile ruchu potrzebuje pies?

Poza standardowymi wymaganiami względem długości i częstotliwości spacerów ze względu na rasę i wiek psa, tak przy diecie, odgrywa równie istotną rolę. Należy zadbać o dłuższe spacery, nawet jeśli rasa psa jest kanapowa. Tu nie możemy rozczulać się i ustępować, bo wychodzenie na dwór jest też formą dbania o zdrowie podopiecznego. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie harmonogramu, by zawsze mieć czas na wspólne spędzenie czasu i spacery. Zadbamy w ten sposób nie tylko o zdrowie psa, ale również Nasze. A odpowiednia forma spaceru i jej długość, dobrym pomysłem jest zapytać się specjalisty, gdyż otyłość u cavaliera, który źle znosi bardzo długie spacery i dużą aktywność wymagałoby odpowiedniego planu i jego przestrzeganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *