Każde dziecko marzy, żeby mieć zwierzątko domowe. Na jakie się zdecydować? Jakie zwierzęta zaliczamy do małych zwierząt domowych? Jakie obowiązki wynikają z hodowania zwierząt domowych? Jak uświadomić to naszym najmłodszym?

Rodzice powinni wybierać małe zwierzęta domowe dla swoich pociech. Każde małe zwierzę lubi mieć towarzystwo innych małych zwierzaków. Jest to doskonała edukacja i rozrywka, a co najważniejsze – można je więcej czasu spacerować i bawić się na dworze niż siedzieć w domu przed telewizorem lub bezmyślnie grać na konsoli…

Czy wiesz, że małe zwierzęta domowe mogą nie być tylko dodatkiem do twojego mieszkania? Czy wiesz, że one także mogą zadbać o to abyś czuł się lepiej i był bardziej samowystarczalny? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie małe zwierzęta domowe są polecane dzieciom – czytaj dalej.

Rodzice często decydują się na zakup małego zwierzaka domowego, jednak nie wszystkie rodzaje są polecane dzieciom. Czytaj więcej o tym w naszej recenzji! Zobacz także psie przedszkole Gliwice. Znajdziesz tam pomoc behawiorysty dla niesfornego zwierzaka.

Do małych zwierząt domowych możemy zaliczyć: świnkę morską, królika ozdobnego, fretkę, chomika, rybki akwariowe, żółwie akwariowe, żabę akwariową, patyczaki, kanarka, papużkę, węże i kota. Każdy z tych gatunków zwierząt wymaga indywidualnego podejścia w hodowli i zapewnienia innych warunków bytowych. Nie każde zwierzątko jest odpowiednie dla każdego dziecka.

Nie polecamy węży, ponieważ są jadowite i mogą zagrażać życiu i zdrowiu dzieci! Nie ma się co łudzić, że te obrzydliwe gady zostaną naszymi przyjaciółmi. Odradzamy także patyczaki i żółwie akwariowe. Ten ostatni gatunek – gdy nie osiągnął wielkości dorosłego osobnika – często choruje i zdycha, natomiast wyrośnięte osobniki w „dorosłych” rozmiarach potrafią dożyć wieku 150 lat – zatem to decyzja na całe życie, którą trzeba dobrze rozważyć…

Nie wszystkie zwierzęta mogą żyć wspólnie pod jednym dachem, na przykład małe papużki czy kanarki nie zniosą wspólnego bytu z kotem, który będzie na nie polował i je nieustannie straszył dla zabawy. Warto pamiętać, że koty odznaczają się podwójnym temperamentem – po pierwsze sympatycznie reagują na człowieka i dziecko, ale też potrafią tak samo okazywać ostrość charakteru i instynkt myśliwego. Kot jest w stanie „dogadać się” z fretką, świnką morską czy królikiem, ale nie z żółwiem, rybkami morskimi czy ptakami ozdobnymi! Warto mieć to na uwadze, wybierając zwierzątko dla naszych najmłodszych!

Chomiki mają niestety tę wadę, że bardzo krótko żyją – maksymalnie 1-1,5 roku, więc po co narażać dziecko na przykrość, gdy chomik zdechnie?

Małe zwierzęta domowe to odpowiedzialność i obowiązki dla naszych dzieci. Trzeba im to uświadomić przed ich zakupem. Zwierzątka domowe wymagają odpowiedniego wybiegu/akwarium/posłania/klatki oraz odpowiedniego żywienia specjalistycznymi karmami, a czasami spacerów czy opieki weterynaryjnej. Należy mieć to wszystko na uwadze, kupując zwierzątko naszym milusińskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *