Każde dziecko marzy, żeby mieć zwierzątko domowe. Na jakie się zdecydować? Jakie zwierzęta zaliczamy do małych zwierząt domowych? Jakie obowiązki wynikają z hodowania zwierząt domowych? Jak uświadomić to naszym najmłodszym?

Rodzice powinni wybierać małe zwierzęta domowe dla swoich pociech. Każde małe zwierzę lubi mieć towarzystwo innych małych zwierzaków. Jest to doskonała edukacja i rozrywka, a co najważniejsze – można je więcej czasu spacerować i bawić się na dworze niż siedzieć w domu przed telewizorem lub bezmyślnie grać na konsoli…

Czy wiesz, że małe zwierzęta domowe mogą nie być tylko dodatkiem do twojego mieszkania? Czy wiesz, że one także mogą zadbać o to abyś czuł się lepiej i był bardziej samowystarczalny? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie małe zwierzęta domowe są polecane dzieciom – czytaj dalej.

Rodzice często decydują się na zakup małego zwierzaka domowego, jednak nie wszystkie rodzaje są polecane dzieciom. Czytaj więcej o tym w naszej recenzji! Zobacz także psie przedszkole Gliwice. Znajdziesz tam pomoc behawiorysty dla niesfornego zwierzaka.

Do małych zwierząt domowych możemy zaliczyć: świnkę morską, królika ozdobnego, fretkę, chomika, rybki akwariowe, żółwie akwariowe, żabę akwariową, patyczaki, kanarka, papużkę, węże i kota. Każdy z tych gatunków zwierząt wymaga indywidualnego podejścia w hodowli i zapewnienia innych warunków bytowych. Nie każde zwierzątko jest odpowiednie dla każdego dziecka.

Nie polecamy węży, ponieważ są jadowite i mogą zagrażać życiu i zdrowiu dzieci! Nie ma się co łudzić, że te obrzydliwe gady zostaną naszymi przyjaciółmi. Odradzamy także patyczaki i żółwie akwariowe. Ten ostatni gatunek – gdy nie osiągnął wielkości dorosłego osobnika – często choruje i zdycha, natomiast wyrośnięte osobniki w „dorosłych” rozmiarach potrafią dożyć wieku 150 lat – zatem to decyzja na całe życie, którą trzeba dobrze rozważyć…

Nie wszystkie zwierzęta mogą żyć wspólnie pod jednym dachem, na przykład małe papużki czy kanarki nie zniosą wspólnego bytu z kotem, który będzie na nie polował i je nieustannie straszył dla zabawy. Warto pamiętać, że koty odznaczają się podwójnym temperamentem – po pierwsze sympatycznie reagują na człowieka i dziecko, ale też potrafią tak samo okazywać ostrość charakteru i instynkt myśliwego. Kot jest w stanie „dogadać się” z fretką, świnką morską czy królikiem, ale nie z żółwiem, rybkami morskimi czy ptakami ozdobnymi! Warto mieć to na uwadze, wybierając zwierzątko dla naszych najmłodszych!

Chomiki mają niestety tę wadę, że bardzo krótko żyją – maksymalnie 1-1,5 roku, więc po co narażać dziecko na przykrość, gdy chomik zdechnie?

Małe zwierzęta domowe to odpowiedzialność i obowiązki dla naszych dzieci. Trzeba im to uświadomić przed ich zakupem. Zwierzątka domowe wymagają odpowiedniego wybiegu/akwarium/posłania/klatki oraz odpowiedniego żywienia specjalistycznymi karmami, a czasami spacerów czy opieki weterynaryjnej. Należy mieć to wszystko na uwadze, kupując zwierzątko naszym milusińskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *