Dla osób planujących powiększyć swoją rodzinę o szczeniaka powinny zastanowić się, jakie komendy należy nauczyć w pierwszej kolejności. Bardzo często przeoczenie tego powoduje problemy, co w późniejszym czasie może nauczyć pupila zachowania, nie do końca bezpiecznego, czy przyjaznego. Tu problem nie jest po stronie psa, ale właśnie właścicieli, bo psy tak samo jak ludzie uczą się przez bodźce, a je dostarczają właśnie opiekunowie.

Szczeniaka można nauczyć kilku ważnych poleceń, które ułatwią współpracę i interakcje w relacjach człowiek – pupil. Rozpoczęcie nauki od trudniejszych poleceń może zająć bardzo dużo czasu, a niekiedy bez wsparcia behawiorysty będzie to ponad Nasze możliwości. Dlatego warto rozpocząć naukę psa od najważniejszych komend typu „do mnie”.

Komenda ta jest bardzo przydatna kiedy pies rozpoczyna przygodę na podwórku, jego pierwsze spacery, dlatego ważne jest by pies poprawnie reagował na polecenia właściciela, wyznaczające pewne granice i dyscyplinę. Tu każdy posiadający psa wie jak bardzo ważne jest by pies był posłuszny na spacerze i jak istotna jest komenda „zostaw”, która powinna kojarzyć się czworonogowi z zakazem wykonania pewnych czynności. Jako, że zwierzak jest ciekawy świata, smaku, często wchodzi w interakcje z rzeczami, przedmiotami, niekoniecznie bezpiecznymi dla jego zdrowia.

Młode psy bardzo często lubią podgryzać nie tylko meble, ale i ręce, czy nawet kable elektroniczne, stąd znajomość komend jest nie tylko istotna dla szczeniaków, ale i dla komfortu właściciela, by nie obawiał się zostawiać psa na kilka godzin samego w domu. Zwierzęta tak samo jak ludzie posiadają swój temperament i charakter, który bardzo często może utrudniać samodzielne nauczenie psa wykonywania komend, ale wtedy z pomocą przychodzą psie przedszkola, gdzie behawioryści wypracują plan nauki dla pupila w zależności od jego potrzeb.

Szkolenie i Tresura Psów z Behawiorystą

Bardzo istotne jest by nauka komend odbywała się, w takiej formie by psu kojarzyła się pozytywnie, przez co będzie szybciej i lepiej reagował na wydawane polecenia. Należy pamiętać, że nauka posłuszeństwa może być długim procesem, dlatego trening dobrze byłoby rozpocząć jak najwcześniej.

Do tego znajomość komend ułatwi socjalizację, by lepiej reagował na otoczenie i inne zwierzęta, co zwiększy komfort, kiedy pies nie będzie szczekał tylko dlatego, że ktoś wchodzi do bloku, przez co również będzie mniej zestresowany, a przez to bardziej szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *