Od kiedy tylko na niebie zaświeci wiosenne słońce lasy, parki, małe skwery i działki przeżywają prawdziwe oblężenie. Po długich zimowych miesiącach jesteśmy spragnieni spacerów, świeżego powietrza i zabawy na dworze. Sytuację dodatkowo napędza obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju. Nic więc dziwnego, że każdy z nas jest spragniony przestrzeni, oddechu pełną piersią i ruchu. Z resztą nie tylko my! Nasi pupile również nie mogą doczekać się spacerów, ganiania za kijem i spotkania z innymi zwierzakami. Jednak musimy pamiętać, że wiosna to rozpoczęcie sezonu nie tylko dla naszych psiaków ale również dla kleszczy. Niestety…

Gdy tylko zaświeci słońce często zapominamy o bezpieczeństwie swoim i naszych pupili. Pragniemy tylko wyjść i zacząć cieszyć się pogodą i przyrodą. Jednak wystarczy jedynie kilka dni ciepła żeby również kleszcze obsiadły drzewa, krzewy, a nawet trawy! Co roku jest ich coraz więcej, a my dopiero uczymy się z nimi walczyć. Dlatego bardzo ważne żebyśmy po każdym spacerze, nawet krótkim w ogrodzie, dokładnie obejrzeli siebie i nasze zwierzaki. Na szczęście producenci środków na kleszcze wymyślają coraz nowsze sposoby walki z nimi. Również reklama telewizyjna coraz częściej przypomina nam o odpowiednim zabezpieczeniu psa przed każdą wyprawą. Warto zadbać o to zawczasu bo skutki ugryzienia kleszcza mogą być dla zwierząt bardzo nieprzyjemne skutki.

Kleszcze to pasożyty, które żywią się krwią i płynem limfatycznym. Zanim rozwiną się w pełni przechodzą przez kilka faz rozwoju. Jednak we wszystkich są pasożytem, które musza mieć swojego żywiciela aby móc się rozwijać. O ile dorosłe kleszcze możemy dość łatwo rozpoznać na ciele psów, o tyle te w początkowych fazach rozwoju wymagają bardzo wprawnego oka i bardzo dokładnych oględzin. Dodatkowo sprawę może utrudniać np. długa sierść pasa. Warto zatem zapobiegać!

Współczesne metody walki z kleszczami to nie tylko wyjęcie w odpowiedni sposób kleszcza z ciała psa. To również gadżety i suplementy, które zapobiegają przyczepianiu kleszcze. Warto zapytać weterynarza o najlepszy sposób walki z kleszczami dla swojego pupila. Są specjalne aktywne obroże, które wydzielają substancje nieprzyjazne kleszczom. Wcierki i kosmetyki do pielęgnacji zwierząt, które działają na podobnej zasadzie co obroża aktywna. Obecnie bardzo popularne są również codzienne suplementy diety dla psów, które chronią od wewnątrz skórę psa przed ugryzieniem.

Z całą pewnością niejedna reklama telewizyjna czy artykuły w Internecie pokażą bardziej szczegółowo jak bronić się przed kleszczami. A trzeba! Kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby. Ukąszenie może wywołać wiele różnych infekcji, które prowadzą nawet do śmierci. Mając na uwadze dobro naszych pupili warto również zgłosić się o poradę do weterynarza.

Pamiętaj, jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie!