Psy

Wielu z was myśli pewnie o kupnie psa. Jaką rasę psa wybrać, by obydwie strony – i my i pies – byli z tego zadowoleni?  Jak to mówią, pies upodabnia się do swego właściciela. Nie oznacza to jednak, że każdy pies nadaje się dla każdego.

Zakup psa to poważna decyzja na kilka lub kilkanaście lat, dlatego trzeba ją bardzo dobrze rozważyć. Czy to my musimy dopasować się do psa czy pies do nas? Raczej to pierwsze. Sprawy, które musimy rozważyć przy zakupie psa to nasze warunki materialne i mieszkaniowe. Inne rasy nadają się do kawalerki czy małego mieszkania w bloku, a jeszcze inne (lub dodatkowo) do domku jednorodzinnego z dużym ogrodem. Na którym piętrze mieszkamy? Czy jest tam winda? Gdy pies będzie musiał codziennie wchodzić na piąte piętro bez windy, a do tego jest duży i masywny, będzie to za bardzo obciążać jego kręgosłup.

Do małego mieszkania w bloku w mieście nie nadają się rasy olbrzymie, jak bernardyn, owczarek pirenejski czy mastino. Ponadto mogłyby powodować przerażenie u sąsiadów – pomimo łagodnego usposobienia, jednak z powodu ogromnych rozmiarów. Nie nadają się też rasy groźne typu rottweiler czy amstaff. Odpada też siberian husky – potrzebuje codziennie pobiegać, a w mieście nie ma na to warunków. Pozornie nadają się jamniki, jednak należy pamiętać, że to psy myśliwskie i gdy nie mają gdzie uczestniczyć w polowaniach i zaganiać zwierzyny, potrafią pokazać swoją złośliwą naturę. Jakie psy nadają się zatem do małego mieszkania w bloku? Przede wszystkim psy ras miniaturowych, jak ratlerki, shi-tzu czy york, jak i ras małych i średnich, jak np. posokowce hanowerskie czy dalmatyńczyki.

Do domków jednorodzinnych z dużym ogrodem nadają się w zasadzie wszystkie rasy psów. W przypadku ras groźnych typu rottweiler, doberman czy amstaff trzeba się jednak poważnie zastanowić będą one dużym zagrożeniem dla domowników. W przypadku posiadania małych dzieci są bezwzględnie zakazane.

Kolejne pytanie to: jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup psa? Najtańsze są kundelki, mają one tę zaletę nad psami czysto rasowymi, że znacznie mniej chorują. Psy w cenie kilkuset złotych to zazwyczaj psy rasowe bez rodowodu, te także chorują mniej niż psy czysto rasowe, zgodne ze wzorcem rasy. Najdroższe są psy rasowe z rodowodem – ich ceny zaczynają się w okolicach 2000 zł, a potrafią skończyć na 5000-6000 zł.

Jeżeli chodzi o długość życia psa, najdłużej żyją mieszańce i psy ras małych, a najkrócej ras olbrzymich, ponieważ układ krążenia tych ostatnich zużywa się najszybciej z powodu swoich pokaźnych rozmiarów.

Ważny jest też nasz budżet, jeżeli chodzi o utrzymanie psa – jego wyżywienie, legowisko, zabawki, opiekę weterynaryjną czy szkolenia specjalistyczne, jak psie przedszkole Tarnowskie Góry , jeżeli pies ma pełnić jakieś funkcje czy ma problemy ze swoim zachowaniem wobec innych zwierząt czy ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *