Zwierzęta leśne – rozpalają wyobraźnię dzieci – są zaraz na drugim miejscu po zwierzętach egzotycznych. Jak zapoznać dzieci z fauną z lasu? Jakie są formy edukacji przyrodniczej dla najmłodszych? Jak się za to zabrać jako rodzic? Gdzie pojechać z dziećmi na wycieczkę do lasu?

W polskim lesie wśród zwierząt leśnych można spotkać dziki, jelenie, łososiowate, wiewiórki, zające, bobry, wydry oraz sarny. Dzieci i młodzież często ich nie rozpoznają. Jak wiadomo w edukacji przyrodniczej ważne jest uczenie się odkrywania otaczającego nas świata. Zapoznawanie się ze zwierzakami leśnymi to odkrywanie nowego, nieznanego intrygującego środowiska przyrodniczego wokół nas.

Tak samo na pewno bardzo istotnym elementem edukacji przyrodniczej jest najpierw teoretyczne zapoznanie dzieci ze zwierzętami leśnymi. Najmłodszym możemy czytać przeczytać bajkę Jana Brzechwy, rozpoczynającą się słowami: „Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka.” Dwu- i trzylatkom możemy pokazać bajeczki z ilustracjami słodkich zwierzątek leśnych. Dla starszych dzieci są encyklopedie i filmy przyrodnicze.

Wystarczy rozejrzeć się po stronach www, sprawdź koniecznie pozycjonowanie stron cennik. Na pewno w naszej okolicy znajdują się leśne ścieżki edukacyjne dla dzieci. Występują one w parkach narodowych, parkach krajobrazowych czy rezerwatach przyrody. Można także wybrać się z dziećmi na wycieczkę do najbliższego parku czy lasu i pokazywać mu przyrodę samodzielnie. Dzieci mogą podziwiać wiewiórki, wydry, ptaki i bobry. W przypadku zwierząt niebezpiecznych trzeba wejść na ambonę dla myśliwych i można obserwować je stamtąd w nocy lub podziwiać np. dziki czy sarny w zagrodach dla zwierząt. Zdarza się też, że jadąc przez jakiś teren leśny drogę przebiegnie nam stado saren i dzików. Mamy więc polskie „safari” za darmo.

Najbardziej zapaleni przyrodnicy mogą wybrać się do Białowieskiego Parku Narodowego, który jest pradawnym, średniowiecznym borem. Możemy spotkać tam żubry w naturalnym środowisku, co jest unikatowe na skalę Europy, ponieważ ten gatunek jest w wielu krajach wymarły. W Bieszczadach z kolei możemy spotkać lisy, wilki i niedźwiedzie brunatne.

Tylko od nas zależy, gdzie wybierzemy się z dziećmi na poznawanie leśnych zwierząt. Nasza wycieczka może się odbyć do pobliskiego boru, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego czy parku narodowego. Najwięksi zapaleńcy mogą wybrać się do afrykańskiej czy południowoamerykańskiej dżungli, która jest lasem tropikalnym, najbardziej bogatym w gatunki leśnych zwierząt, takich jak węże, pumy czy lamparty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *