W naszym kraju nie brakuje wielbicieli psów. Czasami jednak te kochane i sympatyczne zwierzęta nie zachowują się tak, jak byśmy tego od nich oczekiwali. Nie wszystkie osoby postronne lubią też wchodzić w interakcje z naszymi pupilami, gdy np. łaszą się one do obcych ludzi podczas spaceru, oblizują ich czy nawet gryzą.

Pies musi być podległy i zdyscyplinowany, jego ułożenie zależy w dużej mierze od wychowania przez właściciela, który odpowiada za jego zachowanie i kontakty z innymi ludźmi i zwierzętami. Nieodzownym elementem spaceru z pieskiem po mieście, parku czy lesie jest obroża, smycz, a niekiedy i kaganiec.

Jak zatem wybrać smycz dla psa? Kupując smycz nie kierujmy się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością i funkcjonalnością tego akcesorium. Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, to ile nasz pies waży. Jeżeli nie mamy specjalnej wagi dla zwierząt, po prostu bierzemy naszego pupila na ręce i wchodzimy z nim na wagę łazienkową. Zapisujemy wskazanie wagi. Następnie wchodzimy na wagę sami. Otrzymaną masę ciała odejmujemy od masy ciała naszej z psem. Otrzymany wynik to masa psa. Teraz możemy już wybrać się na zakupy stacjonarne czy zamówić smycz przez internet.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Gdy wiemy już, ile waży nasz pupil, szukamy smyczy dla danego przedziału kilogramowego. Smycze oznaczane są także rozmiarami typu S, M, L, XL czy XXL. Wybierając to akcesorium, zwróćmy też uwagę na rasę naszego psa i jego temperament – czy jest spokojny, czy lubi biegać i podskakiwać? Inną smycz rekomenduje się dla ratlerka, inną dla jamnika, owczarka niemieckiego, a jeszcze inną dla bernardyna czy mastino. Cena smyczy zależy od jej wytrzymałości i funkcji. Najmocniejsze są oczywiście smycze dla psów ras olbrzymich, jak bernardyn czy labrador, a najsłabsze, ale zupełnie wystarczające dla ras miniaturowych typu shi-tzu. Funkcje smyczy to jej długość oraz możliwość automatycznego zwijania za pomocą guzika umieszczonego na części, którą trzymamy w ręce. Profesjonalne długie smycze mają nawet 6 m długości. Ceny smyczy zaczynają się na 20-30 zł dla malutkich i lekkich ras miniaturowych, a kończą nawet na 150-200 zł dla psów ras olgrzymich o wadze od 70-100 kg.

Jeżeli nasz pies jest źle ułożony i nie reaguje na nasze polecenia mimo chodzenia na smyczy, warto skorzystać z usług behawiorysty, czyli specjalisty od zachowań zwierząt. Sprawdź psie przedszkole Gliwice.

Podsumowując, zakup smyczy dla naszego pupila trzeba dobrze przemyśleć i nie podejmować pochopnych decyzji przy zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *