Jako rodzice zwierząt, zawsze warto śledzić stan zdrowia i samopoczucie swojego kota. Jednym ze sposobów, w jaki możesz to zrobić jest dbanie o sierść kota. Koty mają wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej uwagi. Najlepszym momentem na kąpiel kota wtedy, kiedy tego potrzebuje, a nie według ustalonego harmonogramu. Jeżeli jednak kąpią Państwo kota regularnie i zwracają uwagę na to, jak czuje się jego sierść, to na podstawie ciężaru jego futra lub zauważalnych zmian w fakturze można zazwyczaj stwierdzić, czy naprawdę tego potrzebuje. Proszę pamiętać, że koty są zwierzętami czystymi, więc czasami wystarczy je tylko wyszczotkować, aby były miłe i lśniące.

Czyszczenie uszu: Państwa zwierzę może mieć nieprzyjemny zapach z kanału słuchowego z powodu nagromadzonej woskowiny, którą należy oczyścić wacikami zanurzonymi w oleju mineralnym (nigdy nie wkładać niczego do uszu zwierzęcia). Proszę się również upewnić, że w otworze ucha nie ma brudu lub zanieczyszczeń, które mogą powodować infekcje kota.Szczotkowanie: Proszę być delikatnym podczas szczotkowania Państwa zwierzęcia. Chodzi o to, aby szczotkować sierść, a nie wyrywać ją ze skóry lub powodować niepotrzebny ból. Jeśli używa Pan metalowego grzebienia z ostrymi zębami, proszę przykryć je cienką tkaniną lub papierowym ręcznikiem i uważać na wrażliwe miejsca, takie jak kręgosłup i ogon. Nie należy stosować szczotek bez włosia u kotów, ponieważ mają one delikatną skórę, która może zostać podrażniona przez tego typu szczotkę.

Kąpiel: Koty zazwyczaj nie potrzebują kąpieli, chyba że zdarzył się jakiś wypadek, w wyniku którego płyn dostał się do sierści (np. olej). Zbyt częste kąpiele mogą również prowadzić do przesuszenia sierści kota z powodu pozbawienia go naturalnych olejków, które przyczyniają się do kociego połysku oraz miłego zapachu.

Suszenie: Zawsze po kąpieli należy osuszyć zwierzę ręcznikiem, a następnie założyć mu koszulkę, aby umożliwić cyrkulację powietrza podczas naturalnego wysychania. Jeśli używają Państwo suszarki, proszę uważać, aby nie przysuwać jej zbyt blisko do twarzy i głowy, ponieważ może to doprowadzić do niekomfortowej sytuacji, w której zwierzę będzie czuło się uwięzione w jednym miejscu (jest to tzw. „suszenie powietrzem”). Pomocne jest również odwrócenie uwagi poprzez zabawę lub podanie smakołyków, tak aby uwaga była skupiona gdzie indziej, a nie na gorącu z suszarki, który dmucha w uszy. Proszę nie zapominać o łapach! Proszę się upewnić, że podczas suszenia kota należy zwrócić uwagę na to, aby obie wewnętrzna i zewnętrzna strona łapy, ponieważ tam często może ukrywać się brud.

Usuwanie kleszczy: Jeżeli wyczują Państwo kleszcza na skórze zwierzęcia, proszę delikatnie wyciągnąć go pęsetą od główki, aż do usunięcia wszystkich części (proszę nie ściskać zbyt mocno). Proszę pamiętać, aby pozbyć się kleszczy w bezpieczny sposób, umieszczając je w alkoholu lub spłukując w toalecie, aby nie powodowały później żadnych problemów. Być może zechcą Państwo mieć w zapasie preparat przeciw pchłom i kleszczom na czas, kiedy będzie on najbardziej potrzebny (np. w okresie wzmożonej aktywności pcheł).

Bezpieczne napiwki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *