W dziecięcym świecie zwierzęta egzotyczne zajmują szczególne miejsce. Dzieci początkowo poznają je tylko z bajeczek i kreskówek o sympatycznych tygryskach czy puchatych niedźwiadkach i słonikach, z czasem jednak pragną spotkać się z nimi oko w oko – na żywo.

Istnieje kilka sposobów, by zrealizować ich pragnienie. Możemy wybrać się do Afryki na safari, ale sami wiemy, jak dużo to kosztuje i oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na takie wydatki. Tym bardziej, że często jest to podróż do krajów niebezpiecznych, gdzie występuje wiele chorób tropikalnych.

Wycieczka do zoo może być dla dzieci fascynującym przeżyciem. Na ogół przywozi to ze sobą dużo niecodziennych wrażeń, a zwierzęta egzotyczne są na ogół bardziej łagodne i docenia się tutaj ich potencjał edukacyjny. Dzieci maja możliwość podglądu tygrysa syberyjskiego, niedźwiedzia polarnego czy wilka w „naturalnym” środowisku – ogrodzonym na wybiegu – bez jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Niestety, dostanie do zoo już od dawna bywa problemem, a wszystko to za sprawą koronawirusa.

Wyszukując pomysłów na wycieczkę z dziećmi w internecie, koniecznie sprawdź pozycjonowanie stron cennik.

Zobaczymy tu egzotyczne ptaki, które nie będą już tak daleko – np. ślepowronę siwuchę czy papugę zielonogłową; woda i roślinność tropikalna w ogrodzie zoologicznym to naturalnie gatunki równoważne ze sobą: delfin, wydry czyli tygrzeszki amerykańskie, flamingi oraz insekty z Afryki lub Azji wśród bujnej, tropikalnej roślinności. Można tu poczuć się jak w afrykańskiej dżungli czy Amazonii.

A więc co zamiast? Najbardziej popularnym rozwiązaniem są ogródki zoologiczne. Istnieje wiele takich miejsc na mapie Polski, z których każdy można dobrać ten najbliżej jego domu – czasem tylko kilka kilometrów od naszych drzwi!

Można także wybrać się na wakacje z dziećmi i lornetką do rezerwatu ptaków, np. nad Biebrzę. Często takie miejsca są wyposażone w punkty obserwacyjne, z których można obserwować unikalne gatunki ptaków. Ze starszymi dziećmi możemy udać się do lasu i spędzić noc na ambonie myśliwskiej, obserwując dzikie gatunki zwierząt.

Możemy także kupić płyty CD z nagraniami odgłosów dzikich zwierząt oraz filmy przyrodnicze – umilą one dzieciom zimowe dni i przywołają wspomnienia z wakacji lub wycieczek.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na pokazanie dzieciom piękna dzikiej przyrody bez przekraczania granic naszego kraju i ponoszenia ogromnych kosztów finansowych. Egzotyczna natura jest w zasięgu naszej ręki i portfela, a uśmiech najmłodszych – bezcenny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *