Otwiera się coraz więcej schronisk i domów tymczasowych dla zwierząt, co oczywiście z jednej strony bardzo cieszy. Jednak z drugiej pokazuje do jak ogromnej rangi urósł problem bezdomności zwierząt. Nietrafiony prezent, znudzenie zwierzakiem, brak odpowiednich warunków, zaniedbanie. Wszystkie te powody mają to samo podłoże i sprowadzają się do jednego- braku wyobraźni, nieodpowiedzialności i braku odpowiedniej wiedzy.

Niemal w każdym mieście lub okolicach miast znajdują się schroniska dla zwierząt. Niestety wiele z nich jest przepełnionych, wiele działa głównie dzięki wpłatom i datkom ludzi, w wielu w wolnych chwilach pomagają wolontariusze. Schroniska robią co mogą dla zwierząt- organizują zbiórki pieniędzy, żywności czy potrzebnych rzeczy. Chętnych do pomocy nigdy nie brakuje! To nie zmienia jednak faktu, że zwierzętom potrzeba miłości, prawdziwego domu i prawdziwej rodziny. Sytuację trzeba zmienić i to natychmiast. Są dwa wyjścia: adopcja i edukacja! Powstała niejedna reklama internetowa opowiadająca o tym.

Mimo, że media, Internet i telewizja są tak łatwo dostępne, często darmowe i powszechne świadomość, decyzje i postępowanie niektórych ludzi odnośnie zwierząt wręcz przeraża. Rodzice bardzo często ulegają namowom dzieci o kupnie psa czy kota co nierzadko kończy się oddaniem go do schroniska lub w skrajnych przypadkach porzuceniem zwierzaka. Nadal niektórzy nie zdaja sobie sprawy, że zwierzę w domu to przede wszystkim odpowiedzialność i OBOWIĄZEK. Zarówno o psy jak i koty trzeba dbać, zaspokajać ich potrzeby, kontrolować zdrowie i zapewnić odpowiednie warunki. To żywy organizm, który jest od nas uzależniony i my musimy o niego dbać.

Zamiast kupować z hodowli kolejnego psa lub kota warto zastanowić się nad adopcją. W schroniskach i domach tymczasowych przebywają różne zwierzęta, w rożnym wieku, różnych gabarytów i w różnym stanie. Na pewno każdy znajdzie zwierzę, które będzie odpowiadało jego wymogom i możliwościom. Decydując się na adopcję pomagamy zwierzętom znaleźć kochający dom. Dzięki temu zmniejsza się ilość zwierzaków przebywających w schroniskach, a my zyskujemy kochającego i przywiązanego towarzysza życia. Każda kolejna reklama internetowa działa coraz bardziej skuteczniej. Chodzi nie tylko o przekonane ludzi do adopcji ale również o zwiększenie świadomości ludzi o problemie, który tak na prawdę sami tworzą!

Zastanów się zanim zdecydujesz się na zwierzaka. TO NIE ZABAWKA!
Adoptuj, nie kupuj!