Świat zwierząt, szczególnie w Polsce jest bardzo ekscytujący. Dzięki temu, że mieszkamy wśród lasów, wsi, gór i morza mamy bogaty wachlarz gatunków zwierząt. Przysłowie mówi- „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. I to właśnie szczera prawda również jeśli chodzi o zwierzęta mieszkające w naszym kraju. Często zachwycamy się egzotycznymi zwierzakami, a tymczasem nie znamy wszystkich mieszkańców naszych ziem. Nie doceniamy i nie interesujemy się fauną, która nas otacza, a to duży błąd! Polska jest bogata w bardzo ciekawe i fascynujące gatunki zwierząt. Warto poznać ich bliżej. Niestety niektóre są zagrożone wyginięciem. Powinniśmy mieć świadomość jak dbać, pomóc, a przynajmniej nie szkodzić zwierzętom, które mieszkają wokół nas. Niejedna produkcja filmów dotyczy właśnie tego tematu. Jednak nadal za mało osób o tym wie, za bardzo bagatelizujemy temat zwierząt w Polsce, szczególnie zagrożonych zwierząt. Zacząć powinniśmy od edukacji w najmłodszych klasach, zaszczepić już w dzieciach empatię i zainteresowanie przyrodą.

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt w Polsce

W Polsce niestety jest wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Jest jednak kilka, które szczególnie i natychmiast potrzebują wsparcia i pomocy człowieka. To zwierzęta, które wydawałoby się, że są wręcz symbolem Polskich lasów czy gór. Okazuje się jednak, że ich populacje bardzo szybko i drastycznie maleją. Oto najbardziej zagrożone gatunki zwierząt w Polsce:

 1. RYŚ
  Ryś to mieszkaniec przede wszystkim lasów, gęstwin. Należą do rodziny kotowatych. Kojarzymy je przede wszystkich po charakterystycznych pędzelkach na uszach. Niestety, w Polsce zostało ich tylko ok. 200.

 2. FOKA SZARA
  Potocznie w Polsce mówi się na nią także szarytka morska. To ssaki morskie, żyją zarówno na lądzie jak i w wodzie. najczęściej można spotkać je na naszych plażach. Jednak zachowanie turystów nad morzem pozostawia wiele do życzenia. Trzeba pamiętać aby obserwować foki z odległości, nie niepokoić ich, nie zaczepiać. Niestety również czystość, a raczej bark czystości na polskich plażach szkodzi wielu zwierzętom. Również fokom.

 3. WILK SZARY
  Często wilki występują w bajkach czy opowieściach jako złe, bardzo niebezpieczne zwierzęta. W rzeczywistości jest całkowicie inaczej. Warto poczytać o ich naturze i zachowaniach. W Polsce żyje ok. 1400 osobników wilków. Jeszcze kilkanaście lat temu było ich zdecydowanie mniej, ich sytuacja była dramatyczna. Dziś sytuacja wilków poprawiła się jednak nadal ich ilość jest bardzo mała.


 4. NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY
  Mówimy na niego pieszczotliwie miś. Podobnie jak wilk również możemy spotkać jego postać w wielu bajkach i książkach dla dzieci. Jednak w przeciwieństwie do wilka jest ukazywany jako miły i słodki. W rzeczywistości niedźwiedzie są dużymi drapieżnikami i spotkanie z nim w lesie czy górach może skończyć się różnie. Trzeba zachować maksymalną ostrożność i rozwagę. Jednak żeby doszło do takiego spotkania trzeba mieć na prawdę dużo szczęścia. Szacuje się, że obecnie w Polsce jest ok 110 niedźwiedzi. To bardzo mało.


 5. SÓWECZKA ZWYCZAJNA
  To najmniejsza ze wszystkich sów. Zamieszkuje leśne gęstwiny. W przeciwieństwie do innych sów aktywna jest w dzień, nie w nocy bo bardzo słabo widzi w ciemności. Ptaki te mieszkają w starych drzewach, już zrobionych dziuplach. Na ogromną niekorzyść sówek działa wycinanie drzew, nawet starych. Niestety ingerencja człowieka w lasy jest znacznie za duża niż powinna. Żeby sówki przetrwały to w największej mierze od nas zależy ich los.


 6. MORŚWIN ZWYCZAJNY
  To ssak morski trochę przypominający delfina. Mają bardzo płochliwą naturę dlatego bardzo trudno je zaobserwować w ich naturalnym środowisku. Giną niestety przede wszystkim przez działania człowieka. Przez połowy rybaków, pułapki na ryby, przez agresywną turystykę motorowerową na polskim Bałtyku.

Jak możesz im pomóc?

Te wyżej wymienione gatunki są tak zwana Wielką Szóstką w Polsce. Jednak jest jeszcze wiele innych gatunków polskich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Dużo zależy od naszego zachowania w lasach, górach czy na plażach. problem ze śmieceniem, zanieczyszczeniami jest w Polsce ogromny. Odbija się to właśnie przede wszystkim na zwierzętach. Oprócz tego nieodpowiedzialność ludzi, prowokowanie zwierząt, dokuczanie im, zaczepianie… Wszystkie te zachowania człowieka prowadzą do ogromnych szkód dla fauny i flory. Nie bądźmy obojętni! Powstało wiele filmów, książek i artykułów, które są bardzo łatwo dostępne, a mówią o tym jak możemy zmienić los zwierząt. Istnieje wiele fundacji, organizowanych jest wiele akcji, które pomagają ochronić zwierzęta. Produkcja filmów również często jest organizowana charytatywnie żeby pomóc zwierzakom. Każdy jednak może zacząć od małych gestów.

Kiedy jesteś w lesie, w górach, nad morzem:

Dbaj o porządek!
Nie schodź z wyznaczonych ścieżek!
Nie krzycz!
Nie zaczepiaj zwierząt!
Zachowaj ostrożność bo TY JESTEŚ TAM GOŚCIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *